Panele słoneczneMontaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

15 maja 2021

Panele fotowoltaiczne to wspaniały i niezwykle ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii słonecznej. Aby jednak cała instalacja odpowiednio działała, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Fachowy montaż paneli FV jest bowiem kluczem do sukcesu. Jak zatem powinno się przygotować do ich założenia? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku!

Wybór optymalnego miejsca

Zanim zamontujemy panele fotowoltaiczne, należy oczywiście znaleźć na nie odpowiednie miejsce. Najczęściej instaluje się je na dachu, budynku gospodarczym lub gruncie. Które z tych miejsc będzie jednak najlepsze? Wszystko zależy tak naprawdę od specyfiki naszej działki oraz domu. Panele słoneczne należy bowiem zamontować tam, gdzie będzie docierała jak największa ilość promieni. Elementów tych nie powinno nic zasłaniać. Najlepiej zatem wybrać miejsce skierowane w stronę południową, oddalone od innych budynków czy drzew. Jeśli panele chcemy zamontować na dachu, musimy pamiętać, że ten musi być solidny i ustawiony pod kątem ok. 30-40 stopni.

Wybór rodzaju oraz mocy paneli słonecznych

Aby pozyskiwać jak największą ilość energii słonecznej, należy oczywiście wybrać również odpowiednie panele fotowoltaiczne. Najważniejszy będzie w tym przypadku ich rodzaj oraz moc. W tej kwestii powinna pomóc nam firma, której zlecimy profesjonalny montaż paneli FV. Znalezienie idealnego rozwiązania wcale nie jest bowiem prostym zadaniem. Wszystko zależy od wielu różnych aspektów, dlatego najlepiej poprosić o pomoc specjalistów!

Przygotowanie miejsca

Panele słoneczne wybrane, miejsce znalezione i co teraz? Oczywiście nadszedł czas na przygotowanie stelaża, na którym zostaną zainstalowane te elementy. To właśnie od niego będzie zależało to, czy cała konstrukcja pozostanie w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Każdy hak, śruba oraz część musi być przytwierdzona w sposób idealny. Dodatkowo zlecając fachowy montaż paneli FV, należy pamiętać, że między każdym z nich musi zostać zachowana odpowiednia odległość.

Montaż w odpowiednich warunkach

Co ciekawe, profesjonalny montaż paneli FV musi odbywać się w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Najlepiej, by wilgotność powietrza była większa niż 85 rH%. Dodatkowo nie może wiać zbyt silny wiatr. Podmuchy mogą bowiem uszkodzić panele fotowoltaiczne oraz zagrażać życiu i zdrowiu ekipy montażowej.

Podłączenie fotowoltaiki

Gdy wszystkie wyżej wymienione warunki zostały spełnione, ekipa może rozpocząć montaż paneli fotowoltaicznych. Musimy jednak pamiętać, że cały proces może trwać nawet kilka dni. Podczas instalacji liczy się bowiem solidność oraz dokładność. Wszystkie elementy muszą zostać przecież odpowiednio podłączone oraz zamocowane. Po zamontowaniu paneli słonecznych należy jeszcze podłączyć całą instalację do sieci oraz poinformować o tym fakcie zakład energetyczny. Na koniec musimy rozpocząć eksploatację fotowoltaiki i sprawdzić jej działanie oraz wydajność. W tym najczęściej pomoże nam specjalna aplikacja monitorująca ilość wytwarzanej energii.

ZACZNIJ OSZCZĘDZAĆ NA PRĄDZIESprawdzone komponenty i perfekcyjny montaż

PRACUJEMY
Pon - Sob 8.00 - 18.00
Obszar działania
Małopolska, Śląsk
48-606-559-787
kontakt@fotowoltaika-golta.pl